Pomagamy swoim partnerkom – Mamy Czas Na Zdrowie

Pomagamy swoim partnerkom

Jeśli widzisz, że Twoja partnerka źle się czuje i potrzebuje czasu, aby odpocząć i stanąć na nogi, przejmij inicjatywę i przejmij jej obowiązki.

Kofi Annan

„Kiedy mężczyźni wspierają kobiety, wzmacniają całe społeczeństwo.”

Wspieranie partnerki w trudnych chwilach wzmacnia związek, ukazując miłość, troskę oraz gotowość do dzielenia się obowiązkami.

Wspieranie swojej partnerki w trudnych chwilach jest jednym z kluczowych elementów zdrowych i harmonijnych związków. To wyraz miłości, zrozumienia i gotowości do pomocy, gdy jest to najbardziej potrzebne.

W związku dzielimy zarówno radości, jak i trudności, co wymaga wspólnej odpowiedzialności. Wspieranie partnerki, zwłaszcza w chwilach kryzysu to oznaka dojrzałości i zdrowego podejścia do relacji.

Statystyki pokazują, że mamy sypiają krócej od ojców średnio o 35 minut (różnica 2 pp.), spędzając ten czas na dłuższej opiece nad dziećmi (różnica 2 pp.), a także poświęcają średnio 52 minuty więcej na obowiązki domowe niż ojcowie (różnica 4 pp.), co często odbywa się kosztem ich własnego odpoczynku (różnica 2 pp.)

Kiedy partnerka czuje się źle – z powodu choroby, stresu, czy zmęczenia – może to znacząco wpłynąć na jej dobrostan emocjonalny i fizyczny. Ważne jest, aby w takich momentach wziąć na siebie więcej obowiązków domowych i zaoferować wsparcie emocjonalne i dać przestrzeń na odpoczynek.

Przejęcie obowiązków partnerki nie jest oznaką słabości, lecz troski. Może to obejmować codzienne czynności, jak przygotowanie posiłków, czy zajęcie się dziećmi, ale także zapewnienie warunków do odpoczynku. To gest miłości i opieki.

Wsparcie w związku powinno być wzajemne. Każdy z partnerów może mieć momenty, kiedy potrzebuje pomocy, i chwile kiedy tę pomoc oferuje. To wzajemna relacja oparta na zaufaniu i zrozumieniu.

Takie wsparcie w trudnych chwilach wzmacnia więź, buduje zaufanie i cementuje związek, sprawiając, że jest on silniejszy i bardziej odporny na wyzwania.

Ekspert radzi: W rodzinie gramy do jednej bramki

Zobacz pełny film

Dr hab. Jacek Wasilewski

kulturoznawca i medioznawca, dr nauk społecznych, Uniwersytet Warszawski

Partnerka to współzawodnik… a rodzina to drużyna! Wiele badań mówi o tym, że w Polsce obciążenie pracami domowymi po pojawieniu się w związku dziecka wzrasta wśród kobiet, a u mężczyzn nie.

Zmiana podejścia partnerów wpływa na zmianę jakości życia. Większe zaangażowanie mężczyzn w opiekę nad dziećmi i bardziej równomierne rozłożenie obowiązków domowych zapobiega powstawaniu konfliktów w rodzinie.

W Europie średnio 79% kobiet i tylko co trzeci mężczyzna zajmują się pracami domowymi. To, jaki wkład w dbanie o dom mają mężczyźni jest różny, w Szwecji większy, na Węgrzech mniejszy. Polska nie jest w czołówce, ale razem możemy to zmienić. Dane wskazują, że ponad połowa mam w Polsce nie odpoczywa, kiedy jest przeziębiona lub ma grypę.

Dlaczego? Często wynika to z braku wsparcia ze strony partnera. Jak możesz to zmienić? 

 

1. Ustal z partnerką, że nauczyciele z przedszkola lub szkoły mogą dzwonić w pierwszej kolejności do Ciebie. Pozwoli to na Twoje większe zaangażowanie w życie Twoich dzieci i da im świadomość, że również Tata jest dla niego wsparciem. 

 

2. Ustal z partnerką, jakie obowiązki domowe możesz od niej przejąć. Jeśli czegoś nie robiłeś, przygotuj się do tego i sprawdź, ile czasu Ci to zajmie. Opieka nad dzieckiem jest wymagająca, dlatego też nie spodziewaj się, że np. dziecko od razu zje to, co przygotujesz. Pamiętaj, że 66% kobiet w Polsce nie czuje się docenianych za wykonywanie prac opiekuńczo-domowych. Choroba to czas, kiedy partnerka musi odpocząć i odpuścić swoje obowiązki. To dobry moment, żebyś przejął kontrolę nad wspólnym statkiem i poznał jej codzienność. Obiecuję, że zmieni to Waszą relację na lepszą na zawsze! 

 

3. Pamiętaj, że dzieci uczą się przez obserwację, zwłaszcza rodziców. Nie chciałbyś, żeby Twoja córka myślała, że mama zajmuje się wszystkim. Równy podział obowiązków domowych i opieka nad partnerką podczas choroby to dobry przykład dla Twoich dzieci. Na dłuższą metę praca mamy „na dwa etaty” rodzi poczucie niesprawiedliwości, które odbija się na jakości życia rodzinnego. Ostatnią kwestią są normy, które sam przekazujesz dzieciom. Wzięcie na siebie obowiązków, zwłaszcza, gdy Twoja partnerka jest przeziębiona lub ma grypę, pokazuje normę życia rodzinnego. Dla swoich dzieci jesteś wzorem i ponosisz odpowiedzialność za ich przyszłość. Wyobrażasz sobie sytuację, w której to Twoje dorosłe dzieci nie mają czasu na odpoczynek, kiedy są przeziębione lub mają grypę, bo ich partner ignoruje ich stan zdrowia i ich nie wspiera w tym trudnym momencie? 

Przewodnik Mamy Czas na Zdrowie

Poznaj praktyczne wskazówki i ćwiczenia, które wzmocnią Twoją pewność siebie, nauczą jak efektywnie odpoczywać i pomogą wyrażać bez obaw swoje potrzeby.

Skip to content