DODATKOWA PRESJA FINANSOWA PODCZAS CHOROBY
Czy jest wyzwaniem dla pracujących mam?
Jak danie sobie czasu na wyzdrowienie wpływa na wynagrodzenie za pracę?
Zgodnie z wynikami badań społecznych przeprowadzonych w ramach kampanii MAMY czas na zdrowie, presja finansowa jest jedną z kilku barier, która nie pozwala mamom na odpoczynek w trakcie przeziębienia lub grypy.
Często może się wiązać z utratą dodatkowego wynagrodzenia uzależnionego od obecności w pracy.
Utrata dodatkowych świadczeń finansowych jest jednym z wyzwań, z którymi mierzą się pracujące mamy w sytuacji, gdy muszą wziąć wolne z powodu przeziębienia czy grypy.
Dotyczy to przede wszystkim zmniejszenia wynagrodzenia o dodatkowe świadczenia związane lub/i uzależnione od obecności w pracy, wspierające budżet domowy, uzależnione od indywidualnych umów o pracę z pracodawcą.
Dlatego wiele mam decyduje się pracować mimo choroby.
Zasady przyznawania dodatkowych świadczeń
Istnieją różne rodzaje dodatkowych świadczeń.
Niektóre firmy oferują różnorodne formy dodatkowego wynagrodzenia. Mogą być związane np. z efektywnością pracy, wynikami sprzedaży czy niską absencją. W zależności od polityki firmy, mogą one obejmować:
- Świadczenia za efektywność – premiujące pracowników za osiąganie konkretnych celów lub wydajność w pracy.
- Prowizje od sprzedaży – uzależnione od liczby sprzedanych produktów lub usług.
- Dodatki za regularną obecność – które motywują do unikania nieobecności w pracy.
Dla pracujących mam te dodatkowe świadczenia mogą stanowić nawet 20% miesięcznych zarobków [1]. a ich utrata może prowadzić do znacznych strat finansowych. Taki system nagradzania za obecność, wydajność lub wyniki sprzedaży bywa szczególnie trudny dla osób, które muszą częściej brać wolne, np. na opiekę nad dzieckiem.