Fakty i dane – Presja finansowa – Mamy Czas Na Zdrowie

DODATKOWA PRESJA FINANSOWA PODCZAS CHOROBY

Czy jest wyzwaniem dla pracujących mam?

Jak danie sobie czasu na wyzdrowienie wpływa na wynagrodzenie za pracę?

Zgodnie z wynikami badań społecznych przeprowadzonych w ramach kampanii MAMY czas na zdrowie, presja finansowa jest jedną z kilku barier, która nie pozwala mamom na odpoczynek w trakcie przeziębienia lub grypy.

Często może się wiązać z utratą dodatkowego wynagrodzenia uzależnionego od obecności w pracy.

Utrata dodatkowych świadczeń finansowych jest jednym z wyzwań, z którymi mierzą się pracujące mamy w sytuacji, gdy muszą wziąć wolne z powodu przeziębienia czy grypy.

Dotyczy to przede wszystkim zmniejszenia wynagrodzenia o dodatkowe świadczenia związane lub/i uzależnione od obecności w pracy, wspierające budżet domowy, uzależnione od indywidualnych umów o pracę z pracodawcą. 

 Dlatego wiele mam decyduje się pracować mimo choroby. 

Zasady przyznawania dodatkowych świadczeń 

Istnieją różne rodzaje dodatkowych świadczeń.

Niektóre firmy oferują różnorodne formy dodatkowego wynagrodzenia. Mogą być związane np. z efektywnością pracy, wynikami sprzedaży czy niską absencją. W zależności od polityki firmy, mogą one obejmować:

  • Świadczenia za efektywność – premiujące pracowników za osiąganie konkretnych celów lub wydajność w pracy.
  • Prowizje od sprzedaży – uzależnione od liczby sprzedanych produktów lub usług.
  • Dodatki za regularną obecność – które motywują do unikania nieobecności w pracy.

Dla pracujących mam te dodatkowe świadczenia mogą stanowić nawet 20% miesięcznych zarobków [1]. a ich utrata może prowadzić do znacznych strat finansowych. Taki system nagradzania za obecność, wydajność lub wyniki sprzedaży bywa szczególnie trudny dla osób, które muszą częściej brać wolne, np. na opiekę nad dzieckiem.

Zadbaj o wsparcie w pracy

Jak te świadczenia wpływają na pracujące matki? 

System wynagrodzeń, w którym dodatkowe świadczenia finansowe zależne od obecności w pracy może stanowić wyzwanie dla osób opiekujących się bliskimi, zwłaszcza samodzielnych mam, które częściej muszą brać zwolnienia lekarskie na opiekę nad dzieckiem. Z danych ZUS wynika, że kobiety odpowiadają za około 80% dni w ramach zwolnień lekarskich z tytułu opieki nad dzieckiem [3], co zwiększa ryzyko utraty części zarobków. Wizja obniżonych zarobków z powodu choroby powoduje, że blisko 90% matek rezygnuje z wzięcia wolnego[4].

Naucz się dzielić odpowiedzialnością

Ilu pracowników dotyczy ten problem? 

Szacuje się, że różne formy dodatkowych wynagrodzeń, takie jak dodatki za obecność czy prowizje od sprzedaży, mogą dotyczyć nawet 30% pracowników w Polsce [5]. Dla wielu pracujących mam utrata tych świadczeń z powodu nieobecności wynikającej z choroby lub opieki nad dzieckiem stanowi dodatkowy stres i wyzwanie finansowe. Dlatego w ramach kampanii działamy na rzecz bardziej przyjaznych środowisk pracy i wprowadzenia bardziej elastycznych rozwiązań, wspierających zarówno rodziny, jak i pracodawców, dzięki uwzględnianiu i propagowaniu dobrych praktyk uwzględniających zarówno perspektywę zarówno pracodawcy jak i pracownika.

Naucz się mówić o swoich potrzebach

Źródła

[1] Premia frekwencyjna, badanie omnibusowe przeprowadzone na zlecenie kampanii „MAMY czas na zdrowie” ; data: 03.2023 Wskaż wysokość premii za obecność? O: Ponad 20% wynagrodzenia podstawowego: 19% – pracujące matki i 6% – reszta populacji
[3] Absencja chorobowa w 2023 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, 2024  https://www.zus.pl/documents/10182/39590/Absencja+chorobowa+w+2023+roku.pdf/57361117-44fc-4c48-ecad-82685bebdb32?t=1716895964320 tabela 44, strona 107, obliczenia własne
[4] Pracujące mamy, badanie przeprowadzone na zlecenie kampanii „MAMY czas na zdrowie” ; data: 08.2023; Pytanie: Jak często podczas grypy lub przeziębienia rezygnujesz z wzięcia zwolnienia lekarskiego, aby uniknąć utraty innych korzyści finansowych (premii); Odpowiedź: 86% – raz lub częściej
[5] Pracujące mamy, badanie przeprowadzone na zlecenie kampanii „MAMY czas na zdrowie” ; data: 08.2023; P: Czy kiedykolwiek doświadczyłeś utraty korzyści finansowych (premii) z powodu wzięcia zwolnienia lekarskiego podczas choroby?

Zobacz, co mówią nasi Eksperci i przejdź do materiałów edukacyjnych

Poznaj praktyczne wskazówki i ćwiczenia, które wzmocnią Twoją pewność siebie, nauczą jak efektywnie odpoczywać i pomogą wyrażać bez obaw swoje potrzeby.

Skip to content