Biznes przyjazny rodzicom: dlaczego warto budować środowisko pracy wspierające pracujące mamy?  – Mamy Czas Na Zdrowie

Biznes przyjazny rodzicom: dlaczego warto budować środowisko pracy wspierające pracujące mamy? 

Kampania społeczna „MAMY czas na zdrowie”, organizowana przez Haleon – producenta leku Theraflu, wspólnie z Fundacją Share the Care, zwraca uwagę na codzienne wyzwania, z jakimi mierzą się pracujące matki w Polsce, gdy są przeziębione lub mają grypę. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości tych trudności, edukacja i promocja dobrych praktyk, które mogą pomóc kobietom zadbać o siebie w chorobie. 

Fundacja Share the Care jako partner społeczny wnosi do kampanii doświadczenie w budowaniu równości rodzicielskiej i wspieraniu kobiet w łączeniu ról zawodowych i rodzinnych. W ramach kampanii promujemy otwartą rozmowę o wyzwaniach, jakie napotykają pracujące mamy, oraz wspieramy je poprzez konkretne działania edukacyjne i narzędzia – takie jak Kodeks „MAMY czas na zdrowie” czy Ogólnopolski Program Siostrzanego Wsparcia.  

Wiemy, że wiele kobiet nie decyduje się na odpoczynek w chorobie z obawy przed konsekwencjami zawodowymi, brakiem zastępstwa w pracy czy utratą części wynagrodzenia – np. premii uzależnionych od obecności. Mamy nadzieję, że dzięki upowszechnianiu wiedzy i wspólnemu działaniu – także pracodawców – w dłuższej perspektywie uda się wypracować rozwiązania, które pozwolą pracującym mamom dbać o zdrowie bez obaw o utratę dochodu.  

Pracujące mamy stanowią ogromną część siły roboczej, ale systemy wynagradzania w wielu firmach wciąż nie odpowiadają na ich realne potrzeby i wyzwania. Dotyczy to wszystkich osób zobowiązkami opiekuńczymi, niezależnie od płci. Czy polski biznes stać na to, by tracić talenty, zwiększać rotację i obniżać zaangażowanie pracowników? Tymczasem odpowiedzialne podejście do systemu dodatkowych świadczeń finansowych za wykonywaną pracę to szereg konkretnych korzyści biznesowych, mających także wpływ na postrzeganie i wizerunek firmy jako pracodawcy.  

Dlaczego warto stawiać na bardziej przyjazne systemy wynagrodzeń? 

Brak elastyczności i niesprawiedliwe systemy dodatkowych świadczeń finansowych sprawiają, że kobiety, zwłaszcza aktywne zawodowo mamy, chodzą do pracy pomimo przeziębienia lub grypy. Z badań kampanii społecznej “MAMY czas na zdrowie”, organizowanej przez Haleon, producenta leku Theraflu, wynika, że aż 86% z nich przynamniej raz poszło do pracy chore, aby nie stracić dodatkowych świadczeń finansowych. Z drugiej strony z raportu Fundacji Rodzic w mieście „Macierzyństwo a aktywność zawodowa” wynika, że blisko 70% nieaktywnych zawodowo matek chciałoby wrócić do pracy, ale nie może pogodzić obowiązków służbowych z rodzicielskimi w obecnych warunkach.   

 

Firmy, które wprowadzają elastyczne rozwiązania, sprawiedliwe systemy wynagrodzeń, które nie dyskryminują osób z obowiązkami opiekuńczymi, zmniejszają rotację i zyskują lojalnych pracowników.    

 

Systemy premiowania oparte na nieprzerwanej obecności w pracy prowadzą do prezenteizmu, czyli sytuacji, w której chory pracownik przychodzi do pracy. Chory pracownik to spadek efektywności i ryzyko rozprzestrzeniania infekcji.   

 

W odpowiedzi na te wyzwania, w ramach konsultacji społecznych i ze środowiskiem biznesowym, powstała lista praktycznych rekomendacji, których realizacja wprowadzi bardziej przyjazne środowisko pracy dla aktywnych zawodowo mam i osób z obowiązkami opiekuńczymi.   

Skip to content